Chojna - lotnisko wojskowe

Lotnisko wojskowe w Chojnie wybudowane zostało w latach 30. XX wieku, w odległości ok. 2,5 km od centrum miasta. Rozciąga się równoleżnikowo pomiędzy drogami Chojna – Kostrzyn i Chojna – Cedynia. Do 31 stycznia 1945 r. lotnisko było garnizonem Luftwaffe (Flugplatz Königsberg/Neumark).

Na ternie lotniska znajdował się dobrze rozbudowany park samochodowy, sieć łączności, kompanie obsługi i kompanie wartownicze, garnizonowa straż pożarna itp. Ponadto baza lotnicza w Chojnie dysponowała lotniskami zapasowymi w Moryniu (Mohrin), Mieszkowicach (Bärwalde), Jaworzu (Gabbert), Chełmie Dolnym (Wartenberg).

jedna z hal naprawczych na terenie lotniska W nocy z 31 stycznia na 1 lutego 1945 r. wycofujące się wojska niemieckie dokonały wysadzenia urządzeń koszarowych i zabudowy lotniska. Obiekty płonęły jeszcze w nocy z 2 na 3 lutego. Dnia 4 lutego 1945 r. Chojna wraz z lotniskiem znalazły się w rekach Armii Czerwonej.

Lotnisko w Chojnie było jednym z trzech lotnisk z pasem startowym o twardej nawierzchni jakimi dysponowała w pierwszych dniach lutego 1945 r. 16. Armia Lotnicza w bezpośredniej bliskości linii frontu (5 - 10 km). Oprócz Chojny były to lotniska pod Moryniem i Rzepinem. Wszystkie trzy lotniska były jednak narażone na ataki Luftwaffe oraz ostrzał niemieckiej ciężkiej artylerii mającej swe stanowisko za Odrą. Mimo tych trudności dowódca 16. Armii Lotniczej postanowił przebazować tam jednostki myśliwskie. Do Chojny i Morynia przerzucono samoloty z 3. Korpusu Lotniczego, które przy wsparciu obrony przeciwlotniczej odpierały ataki niemieckiego lotnictwa.

W 1951 r. Rosjanie powiększyli lotnisko w Chojnie, co wiązało się z likwidacją dwóch gospodarstw w jego okolicach. W latach 50. Rosjanie również zbudowali nowy betonowy pas startowy, który został zlokalizowany w poprzek dotychczasowego pasa startowego wybudowanego jeszcze przez Niemców.

typowy hangar-schron z zachowanymi wrotami W drugiej połowie 1955 r. na lotnisku w Chojnie ulokowany został 582. Pułk Lotnictwa Myśliwskiego. W roku 1960 w skład uzbrojenia garnizonu zaczęły wchodzić samoloty naddźwiękowe MiG-21F i MiG-21F-13, które stanowiły nową jakość w sowieckim lotnictwie. Kolejne modyfikacje tych samolotów pozostawały przez następne 30 lat na wyposażeniu pułku.

Lotnisko było systematycznie rozbudowywane, wznoszono na nim szereg obiektów potrzebnych do jego sprawnego funkcjonowania przy wdrażaniu coraz nowocześniejszych typów uzbrojenia. Powierzchnia garnizonu wzrosła do 495 ha. Na początku lat 70. wybudowano dla samolotów MiG-21 ukrycia w formie hangaro-schronów (tzw. "łubiny"). Wznoszono garaże dla rozrastającego się parku samochodowego. Wokół lotniska zlokalizowane zostały magazyny amunicji o powierzchni około 9,4 ha, stacja naprowadzania samolotów o powierzchni około 31,5 ha. Dla ochrony przeciwlotniczej bazy rozlokowano na powierzchni 4 ha dywizjon rakiet S-75M "Wołchow" z 89. Pułku Rakiet Przeciwlotniczych. Na terenie chojeńskiego garnizonu stacjonował również 380. Samodzielny Batalion Technicznego Zabezpieczenia Lotniska oraz inne pododdziały.

Dla funkcjonowania jednostki lotniczej duże znaczenie miało zaopatrzenie jej w paliwo. Wysokooktanowa nafta lotnicza była transportowana z radzieckich rafinerii polskimi cysternami kolejowymi. Do przechowywania paliwa na terenie garnizonu zlokalizowano cztery bazy paliw dla samolotów.

mechanizmy napędowe 50-tonowych wrót zamykających hangaro-schron Wraz z decyzją o przezbrojeniu w drugiej połowie lat 80. XX wieku 582. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego na samoloty myśliwskie tzw. "czwartej generacji" rozpoczęto na lotnisku w Chojnie budowę nowych, większych hangaro-schronów. Nowe obiekty o kubaturze 4366 m3 miały nowocześniejszą konstrukcję, były lepiej przystosowane do uruchamiania silników odrzutowych w ich wnętrzach, posiadały potężne 50-tonowe drzwi frontowe. Do marca 1992 r. ukończono w 90% tylko 12 takich obiektów, zlokalizowanych w zachodniej części lotniska. Budowę ich Rosjanie musieli przerwać w związku z decyzją opuszczenia garnizonu. Chojeński Pułk Lotnictwa Myśliwskiego ostatecznie przezbroił się na samoloty Su-27 "Flanker" do końca 1991 r. Pułk posiadał wówczas na uzbrojeniu 27 samolotów bojowych Su-27S i 7 samolotów szkolno-bojowych Su-27UB. 
We wtorek 5 maja 1992 r. o godzinie 9:45 na lotnisku w Chojnie rozpoczęła się uroczystość pożegnania 582. PLM.

Obecnie na terenie lotniska w Chojnie trwa rozbiórka części hangaro-schronów. Na ich miejscu ma powstać nowoczesna elektrownia słoneczna.

Lokalizacja:


Brak komentarzy

 

Skomentuj:

Zaloguj się, aby dodać komentarz