Łomianki - Atomowa Kwatera Dowodzenia

Jednostka Wojskowa JW 7215 pod Łomiankami, zwana też Atomową Kwaterą Dowodzenia wybudowana została w latach 60 - 80 XX wieku. W założeniu obiekt miał służyć jako zapasowe stanowisko dowodzenia na wypadek wojny atomowej. Budowa nigdy nie została ukończona, najprawdopodobniej z powodu wykrycia przez satelity wywiadowcze. Kompleks składa się z trzech połączonych ze sobą obiektów:

1. trzykondygnacyjny, podziemny schron dowodzenia, zamaskowany na powierzchni garażami i stacją meteorologiczną. Obiekt wyposażony był w oddzielną hydrofornię, pompy oraz agregaty prądotwórcze napędzane dwoma silnikami Diesla wyprodukowanymi przez warszawskie zakłady PZL-Wola. Na poziomie -2 znajdowała się wygłuszona sala taktyczna.

2. dwukondygnacyjny, podpiwniczony budynek koszarowy. W piwnicy obiektu znajdowały się niezależne hydrofornie i pompy.

3. podziemna hala/schron o powierzchni ok. 2000 m2. Obiekt nie obsypany ziemią, na stropie widoczne są otwory wentylacyjne. Wszystkie obiekty podziemne wyposażone były w śluzy przeciwgazowe.

Kompleks znajduje się na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego i nie prowadzi do niego żaden szlak turystyczny, więc formalnie wstęp na obszar dawnej jednostki jest zabroniony. Od roku 2004, gdy obszar jednostki został przekazany zarządowi Kampinoskiego Parku Narodowego, wyposażenie obiektów zostało rozkradzione a budynki popadają w ruinę.

Lokalizacja:


Brak komentarzy

 

Skomentuj:

Zaloguj się, aby dodać komentarz