Punkt Oporu Dąbkowizna

Punkt Oporu Dąbkowizna jest ostatnim odcinkiem, zamykającym od północy obszar Przedmościa Warszawskiego. Znajduję się w pobliżu miesjscowości Wólka Radzymińska. Jest to zespół dwóch obiektów zlokalizowanych przy linii kolejowej łączącej Nieporęt z Radzyminem: schron obserwacyjny artylerii Regelbau 120a oraz fundament schronu bojowego Regelbau 514.

Na poniższej mapie przedstawiono rozmieszczenie obiektów Przedmościa Warszawskiego wchodzących w skład P.O. Dąbkowizna.

Punkt Oporu Dąbkowizna - rozmieszczenie obiektów

Obiekty Punktu Oporu Dąbkowizna:

1. Regelbau 120a1. Regelbau 120a - schron obserwacyjny artylerii. Obiekt z dobrze zachowanym blokiem wejściowym i niemal całkowicie zniszczoną częścią czołową. Schron nie posiada pancerzy. Kazamata flankująca z wyjściem ewakuacyjnym, magazyn przy pomieszczeniu załogi oraz częściowo śluza gazowa i przedsionek w stanie nienaruszonym. W zniszczonej części czołowej można rozpoznać fragmenty szybu kopuły obserwacyjnej typu 441P01 z pozostałościami śrub mocujących. W zachowanych wnętrzach pozostałości instalacji wentylacyjnych i kominowych. Nad wejściem i strzelnicą flankującą dostrzec można kilka haków służących do mocowania siatki maskującej.
Obiekt znajduje się na wzniesieniu przy torze kolejowym, ok. 300 metrów na wschód od drogi Wólka Radzymińska - Beniaminów.

2. Regelbau 5142. Regelbau 514 - fundamenty schronu bojowego z kazamatą karabinu MG-34. Płyta fundamentowa dobrze zachowana, z widocznymi w wielu miejscach prętami zbrojeniowymi. W południowo wschodniej części widoczny fundament pod "ucho". Układ przestrzenny płyty fundamentowej sugeruje, że ogień z kazamaty miał być prowadzony w kierunku południowym.
Obiekt znajduje się w zagłębieniu na skraju lasu, w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań Wólki Radzymińskiej, pomiędzy ul. Leśną a schronem obserwacyjnym. Jest odsunięty ok. 160 metrów na południe od toru linii kolejowej Nieporęt - Radzymin.

 


Brak komentarzy

 

Skomentuj:

Zaloguj się, aby dodać komentarz