Szczecin - Wieża Bismarcka

Szczecińska Wieża Bismarcka (niem. Bismarckturm) usytuowana jest na osiedlu Gocław (niem. Gotzlow) na Zielonym Wzgórzu inaczej zwanym Winnogórą (niem. Weinberg). Pomysł budowy wieży – pomnika poświęconego kanclerzowi Rzeszy Niemieckiej Otto von Bismarckowi narodził się w 1899 r. W związku z problemami przy wyborze lokalizacji pomnika (początkowo brano pod uwagę Zielone Wzgórze, Wyspę Grodzką i obecne Wały Chrobrego), dopiero w roku 1910 ogłoszono konkurs na projekt architektoniczny Wieży Bismarcka.

Ostatecznie wybrano projekt "Adlerhorst II" ("Orle gniazdo II") autorstwa architekta Wilhelma Kreisa. Budowę monumentu (po zmianach w projekcie w roku 1912), rozpoczęto od wmurowania kamienia węgielnego w 100. rocznicę „bitwy narodów” pod Lipskiem, w październiku 1913 r. Do budowy użyto betonu licowanego wapieniem muszlowym. Z powodu wybuchu I Wojny Światowej nie udało się dotrzymać planowanego terminu ukończenia budowy (10 kwietnia 1915 r.). Uroczystego otwarcia Wieży Bismarcka dokonano dopiero 21 sierpnia 1921 r. Koszt wybudowania 25-metrowej konstrukcji wyniósł 200 tysięcy marek, co czyni szczecińską Wieżę Bismarcka najdroższą w historii.

Wieża Bismarcka w Szczecinie ma 25 metrów wysokości (pierwotnie miała mieć 28 metrów) i 21 metrów średnicy w jej dolnej części. Na dziesięciu przyporach wspierających nadbudówkę z kopułą, dawniej posadowione były rzeźby orłów. Pomiędzy przyporami znajdują się okrągłe płaskorzeźby z motywem lwa. Obecnie wieża nie jest udostępniona do zwiedzania, wejście zaspawane jest stalową płytą.

Lokalizacja:


Brak komentarzy

 

Skomentuj:

Zaloguj się, aby dodać komentarz